BELYSNING / Bordslampor / Bordslampfot 8269129
*
nr 826 9129
Bordslampfot
majolika
Utrop:
1.000 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 maj 2013
kl 18:47:39
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/5 18:42:39
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika
-
1003 Bordslampa
Daum Nancy, Frankrike. Underfångsglas. Signerad. H..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:22
-
9104 Bordslampa
keramik. Höjd: 110 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:17
-
9141 Bordslampa
Kina, fd perukstock, porslin. Höjd: 61 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:22
-
8307 Bordslampa
Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 62 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:07
-
9370 Bordslampa
nutida, Miranda, 2 st ljuspunkter, fot i mässing, ..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:23
-
9310 Bordslampa
Strindbergmodell, Texa, nutida, marmorerad glaskup..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:23
*
Bordslampfot
nr 826 9129
Bordslampfot
majolika
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 maj 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/5 18:42:39 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika
-
1003 Bordslampa
Daum Nancy, Frankrike. Underfångsglas. Signerad. H..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:22 -
9104 Bordslampa
keramik. Höjd: 110 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:17 -
9141 Bordslampa
Kina, fd perukstock, porslin. Höjd: 61 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:22
-
8307 Bordslampa
Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 62 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:07 -
9370 Bordslampa
nutida, Miranda, 2 st ljuspunkter, fot i mässing, ..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:23 -
9310 Bordslampa
Strindbergmodell, Texa, nutida, marmorerad glaskup..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:23